Aktuāli Iekšējās kārtības noteikumi
Pirmsskolas izglītības iestādes "Pasaciņa" Iekšējās kārtības noteikumi. Aktualizēts 2024.gada 2.septembrī.
Liepājas pirmsskolas izglītības iestāde "Pasaciņa"
Klaipēdas iela 65/67, Liepāja, LV-3416, tālr. +371 63434098, pasacina@liepaja.edu.lv, www.pasacina.liepaja.edu.lv
I E K Š Ē J Ā S K Ā R T Ī B A S N O T E I K U M I
Izdoti saskaņā ar Vispārējās izglītības likuma 10.panta trešās daļas 2.punktu un
Ministru kabineta 2009.gada 24.novembra
noteikumu Nr.1338 „Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība
izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” 6.punktu
1. Vispārīgie jautājumi
1.1. Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes „Pasaciņa” (turpmāk tekstā – Iestāde) Iekšējās kārtības noteikumi (turpmāk tekstā – noteikumi) nosaka kārtību, kādā nodrošināma izglītojamo drošība Iestādē, izglītojamo uzvedības noteikumus, kā arī noteikumus par rīcību ārkārtas situācijās.
1.2. Šo noteikumu ievērošana ir obligāta visām personām, kuras atrodas Iestādē vai tās teritorijā.
1.3. Ar jēdzienu „vecāki” saprotami arī citi bērna likumiskie pārstāvji.
2. Izglītojamo uzvedības noteikumi izglītības iestādē, tās teritorijā un izglītības iestādes organizētajos pasākumos
2.1. Izglītojamam, atbilstoši savam vecumam un briedumam, ir šādi vispārīgie pienākumi:
2.1.1. katru dienu ierasties Iestādē un piedalīties nodarbībās;
2.1.2. ar cieņu un pieklājīgi izturēties pret vecākiem, Iestādes darbiniekiem un citiem pieaugušajiem;
2.1.3. ar cieņu izturēties pret Latvijas valsti un tās simboliem;
2.1.4. ievērot sabiedrībā pieņemtos uzvedības noteikumus;
2.1.5. neaizskart citu izglītojamo un pieaugušo tiesības un likumīgās intereses, aizliegts fiziski un psihiski ietekmēt citus izglītojamos un pieaugušos;
2.1.6. saudzīgi izturēties pret apkārtējo vidi (materiālajām vērtībām, dabu);
2.1.7. rūpīgi izturēties pret saviem individuālajiem mācību materiāliem, uzturēt kārtību vietā, kur tie atrodas;
2.1.8. ievērot šos un citus noteikumus, kas ir spēkā Iestādē.
2.2. Izglītojamā uzvedības noteikumi atrodoties Iestādē:
2.2.1. nav atļauts traucēt grupas biedrus;
2.2.2. jāievēro rotaļu un spēles noteikumi;
2.2.3. šķēres, adatas, zīmuļus, flomāsterus, akvareļa un guaša krāsas, pirkstiņkrāsas, plastilīnu u.c. mācību piederumus drīkst izmantot tikai ar pedagoga atļauju un pedagoga klātbūtnē;
2.2.4. pēc rotaļāšanās rotaļlietas un piederumi jāsakārto un jānoliek savās vietās;
2.2.5. pārvietoties pa kāpnēm drīkst tikai ar apaviem kājās;
2.2.6. ejot pa kāpņu ārējo pusi, jāturas pie kāpņu margām;
2.2.7. pa kāpnēm jāiet lēnām un pa vienam pakāpienam, nedrīkst lēkāt, grūstīties vai skriet;
2.2.8. pirms ēdienreizēm jānomazgā rokas;
2.2.9. pie galda jāsēžas uzmanīgi, negrūstoties, neaplejoties ar ēdienu;
2.2.10. apsēžoties un pieceļoties no galda, krēsls jāpaceļ, nevis jāatstumj;
2.2.11. pie galda nerotaļāties, nespēlēties ar ēdienu un nešūpoties uz krēsla;
2.2.12. nestāvēt gultā stāvus;
2.2.13. nekarāties pāri gultas malām;
2.2.14. nelēkāt pa gultu;
2.2.15. atrasties tikai savā guļvietā;
2.2.16. netraucēt citiem bērniem atpūsties;
2.2.17. pasākumu laikā nav atļauts skaļi uzvesties, sarunāties, staigāt, skraidīt, šūpoties uz krēsla, aiztikt dekorācijas un traucēt citiem;
2.2.18. ar vecākiem uzejot grupas garderobē pārģērbties, pirms došanās mājās, nav atļauts ieiet grupas mācību telpā, ja tajā neatrodas iestādes pedagogs.
2.3. Izglītojamā uzvedības noteikumi atrodoties ārpus telpām:
2.3.1. jāatrodas pastaigai paredzētajā vietā, nav pieļaujams to patvaļīgi pamest;
2.3.2. rotaļāties atļauts ar pedagogu atļautajiem priekšmetiem;
2.3.4. nav atļauts tuvoties sētai, vārtiņiem, iestādes saimniecības zonai;
2.3.5. nav atļauts bāzt pirkstus šķirbās un žogā;
2.3.6. nav atļauts uzsākt sarunas ar nepazīstamiem cilvēkiem, kuri atrodas aiz sētas vai teritorijā, pieņemt no viņiem dāvanas vai saldumus;
2.3.7. nekavējoties ziņot personai, kuras uzraudzībā atrodas izglītojamie par nepazīstamu personu atrašanos teritorijā;
2.3.8. šūpoties, slidināties no slidkalniņa un izmantot vingrošanas ierīces atļauts izglītojamo atbildīgās personas uzraudzībā;
2.3.9. nedrīkst iet aiz šūpoļu barjeras, ja kāds jau šūpojas;
2.3.10. šūpojoties nedrīkst atlaist rokas;
2.3.11. ja šūpojoties gadās izkrist, jāpaliek mierīgi guļot, neceļot galvu līdz šūpoles apstājas;
2.3.12. ja pastaigas laikā pāri žogam pārkrīt rotaļlieta (piemēram, bumba), jāpasaka par to personai, kuras uzraudzībā izglītojamie atrodas. Aizliegts tai doties pakaļ patstāvīgi.
2.3.13. ieraugot pagalmā vai pastaigas laukumā ko neparastu (dzīvniekus, priekšmetus, aizdomīgus cilvēkus), tiem nedrīkst tuvoties, bet jāinformē persona, kuras uzraudzībā izglītojamie atrodas. Nekādā gadījumā nedrīkst sekot svešiniekam.
2.3.14. no pastaigas laukuma dodoties mājās, Iestādes pagalmu atļauts pamest tikai kopā ar savu vecāku.
2.4. Iestādē nav atļauts:
2.4.1.Iestādes teritorijā stingri aizliegts uzturēties mājdzīvniekiem.
2.4.2. ienest sērkociņus, šķiltavas, stiklus, akmentiņus, nūjiņas un citus bīstamus priekšmetus, ar kuriem izglītojamais var savainoties pats vai savainot citus;
2.4.3. apsaukāties, spļaudīties, apvainot, kost, skrāpēties, durt ar asiem priekšmetiem, raustīt aiz drēbēm un matiem, aizskart un sist grupas biedrus;
2.4.4. mētāt savas lietas un priekšmetus;
2.4.5. liekties ārā pa atvērtu logu;
2.4.6. bez pieaugušo atļaujas pamest grupas telpas, ja vien nav iestājusies ārkārtas situācija;
2.4.7. pārvietojoties un atrodoties telpās, nav atļauts skriet, grūstīties un mētāties ar rotaļlietām un citiem priekšmetiem.
2.5. Jebkurā situācijā izglītojamais var saņemt paskaidrojumus un palīdzību no Iestādes vadītājas, pedagogiem un iestādes darbiniekiem, kā arī korektā veidā izteikt un aizstāvēt savas domas un viedokli, paust attieksmi.
3. Evakuācijas plāna un informācijas par operatīvā dienesta izsaukšanu izvietojums izglītības iestādē
3.1. Evakuācijas plāns un informācija par operatīvo dienestu izsaukšanu izvietota centrālajā foajē un pie sienas kāpņu telpā katrā stāvā.
4. Alkohola, cigarešu, narkotisko, toksisko un psihotropo vielu, kā arī ieroču iegādāšanās, lietošanas, glabāšanas un realizēšanas aizliegums izglītības iestādē un tā teritorijā
4.1. Iestādē un tās teritorijā kategoriski aizliegts iegādāties, lietot, glabāt (arī ienest) un realizēt alkoholu, cigaretes, narkotiskās, toksiskās un psihotropas vielas, gāzes baloniņus, gāzes pistoles, šaujamieročus, pneimatiskos un traumatiskos ieročus, aukstos ieročus un elektrošoka ierīces.
5. Izglītojamā rīcība un citu personu rīcība, ja citas personas darbībā tiek saskatīti draudi sev vai citām personām
5.1. Izglītojamo drošība ir Iestādes prioritāte un jebkura izglītojamā, Iestādes darbinieka vai apmeklētāja pienākums ir atturēties no jebkādas rīcības, kas apdraud vai varētu apdraudēt izglītojamo vai citu personu drošību.
5.2. Jebkura iestādes pedagoga vai darbinieka pienākums, konstatējot, ka iestādē atrodas nepiederoša persona vai persona, kura ar savu uzvedību, izskatu, vai darbībām rada aizdomas, ir uzrunāt šo personu un noskaidrot tās atrašanās mērķi Iestādē. Gadījumā, ja persona izraisa šaubas, iestādes darbinieks paliek līdzās personai līdz apstākļu noskaidrošanai. Gadījumā, ja minētās personas uzvedība vai rīcība rada šaubas par personas nodomiem, darbinieka pienākums ir izsaukt policiju vai apsardzi.
5.3. Saskaroties ar tiešiem vai netiešiem draudiem, arī subjektīvi interpretējot situāciju kā sevi vai citus apdraudošu, izglītojamais par to nekavējoties ziņo jebkuram Iestādes pedagogam vai darbiniekam.
5.4. Persona, kurai izglītojamais ziņojis par draudiem sev vai citām personām, nekavējoties, ievērojot piesardzību, pārbauda izglītojamā sniegto informāciju un rīkojas atbilstoši situācijai, taču prioritāri rūpējoties par jebkāda apdraudējuma novēršanu izglītojamā vai citas personas veselībai vai dzīvībai – izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, policiju, ugunsdzēsības un glābšanas dienestu vai gāzes avārijas dienestu.
5.5. Pēc tam, kad apdraudējums novērsts, persona, kam izglītojamais ziņojis par apdraudējumu, par katru šādu izglītojamā ziņojumu nekavējoties, tiklīdz tas iespējams, paziņo iestādes vadītājam.
5.6. Iestādes vadītājs izvērtē saņemto informāciju un lemj par nepieciešamo turpmāko rīcību, nodrošinot to, ka pilnībā tiek identificēti un novērsti visi saprātīgi identificējamie riski izglītojamo veselībai, dzīvībai un drošībai, kā arī par šādu risku iestāšanos tiek ziņots attiecīgajām iestādēm (policija, ugunsdzēsības un glābšanas dienests, u.c.).
6. Izglītības iestādes vadītāja, pedagogu un izglītības iestādes darbinieku rīcība, ja tiek konstatēta fiziska vai emocionāla vardarbība pret izglītojamo
6.1. Konstatējot jebkāda veida vardarbību (arī tādu, kas varētu būt notikusi ārpus Iestādes) pret izglītojamo, Iestādes vadītājs, pedagogs vai darbinieks prioritāri organizē neatliekamos pasākumus, lai novērstu draudus izglītojamā dzīvībai un veselībai (izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību).
6.2. Ja vardarbību konstatējis pedagogs vai darbinieks, viņš novērš apdraudējumu izglītojamā veselībai un dzīvībai un par notikušo ziņo iestādes vadītājam.
6.3. Iestādes vadītājs izvērtē saņemto informāciju un nekavējoties ziņo par notikušo iesaistīto izglītojamo vecākiem, policijai un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai, kā arī vajadzības gadījumā piesaista citus speciālistus (psihologs, sociālais pedagogs).
7. Izglītības iestādes vadītāja, pedagogu un izglītības iestādes darbinieku rīcība, ja tiek konstatēta vai radušās aizdomas par iespējamu vardarbību pret izglītojamo
7.1. Ja Iestādes pedagogs vai darbinieks saņēmis informāciju no izglītojamā par iespējamu vardarbību pret izglītojamo un/vai novērojis vardarbību vai prettiesisku darbību pret izglītojamo, kas notikusi Iestādē vai ārpus Iestādes, tostarp ģimenē, Iestādes pedagogs vai darbinieks novērš apdraudējumu izglītojamā veselībai un dzīvībai, sniedz izglītojamajam nepieciešamo emocionālo atbalstu un rakstveidā informē Iestādes vadītāju.
7.2 Iestādes vadītājs, izvērtējot saņemto informāciju, informē Iestādes medicīnisko darbinieku un nepieciešamības gadījumā sociālo pedagogu vai psihologu par konstatēto. Ja Iestādē nav sociālais pedagogs vai psihologs, Iestāde lūdz Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldei nodrošināt nepieciešamos atbalsta personāla pakalpojumus.
7.3 Medicīnas darbinieks veic pārrunas ar bērnu, veic apskati, fiksē konstatētās
vardarbības sekas, ja nepieciešams, izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību
7.4. Veicot sarunu ar izglītojamo, ieteicams papildus izmantot ilustratīvus materiālus (attēlu sērijas, piktogrammas, video, u.c.), kas palīdzētu izglītojamajam paust savas domas un emocijas.
7.5. Sociālais pedagogs vai psihologs ar cietušo izglītojamo veic pārrunas par notikušo un rakstiski informē Iestādes vadītāju par sarunā konstatētajiem faktiem.
7.6. Iestādes vadītājs izvērtē saņemto informāciju un gadījumā:
7.7. Ja vardarbība pret izglītojamo notikusi Iestādē, nekavējoties informē par notikušo iesaistīto izglītojamo likumiskos pārstāvjus.
7.7.1. Ja vardarbība notikusi Iestādē un vardarbībā iesaistītie ir izglītojamie, vadītājs ar rīkojumu uzdod vardarbības gadījumā iesaistīto izglītojamo pedagogiem un darbiniekiem nodrošināt izglītojamajiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem nodarbības, kas veicina izpratni par cienošu komunikāciju un sadarbību, pozitīvas psiholoģiskas vides veidošanu. Iestādes vadītājs vajadzības gadījumā piesaista atbalsta personālu (sociālais pedagogs, psihologs).
7.7.2. Ja vardarbības veicējs pret izglītojamo ir Iestādes pedagogs vai darbinieks, Iestādes vadītājs nekavējoties lūdz pedagogam vai darbiniekam sniegt rakstveida paskaidrojumu par konkrēto situāciju, noskaidro un apkopo visu iespējamo papildus informāciju par situāciju, tostarp sarunā ar izglītojamo (izglītojamiem) un situācijas lieciniekiem iegūto informāciju.
7.7.3. Ja ir pamatotas aizdomas vai Iestādes vadītāja rīcībā ir informācija par to, ka Iestādes pedagogs vai darbinieks pieļāvis vardarbību pret izglītojamo, Iestādes vadītājs nekavējoties par to rakstiski informē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju.
7.7.4. Ja ir pamatotas aizdomas vai Iestādes vadītāja rīcībā ir informācija par to, ka Iestādes pedagogs vai darbinieks pieļāvis vardarbību pret izglītojamo, Iestādes vadītājs nodrošina, ka attiecīgie darbinieki tiek atstādināti no amata (no pienākumu pildīšanas) līdz dienai, kad stājies spēkā un kļuvis nepārsūdzams kompetentas institūcijas pieņemtais lēmums.
7.8. Ja vardarbība notikusi ģimenē, Iestādes vadītājs nekavējoties rakstveidā informē Valsts policiju un bāriņtiesu.
8. Atbildība par iekšējās kārtības noteikumu neievērošanu
8.1. Noteikumu neievērošanas gadījumā:
8.1.1. grupas pedagogs vai Iestādes vadītājs var izteikt mutisku aizrādījumu vai veikt individuālas pārrunas ar vecākiem;
8.1.2. Iestādes vadītājs var nosūtīt rakstisku brīdinājumu vecākiem;
8.1.3. grupas pedagogs vai Iestādes vadītājs var veikt individuālas pārrunas ar vecākiem;
8.1.4. grupas pedagogs var iesniegt Iestādes vadītājam rakstisku ziņojumu;
8.1.5. notikumu var izskatīt grupas vecāku sapulcēs, Iestādes padomes sēdēs;
8.2. Noteikumu neievērošana no Iestādes pedagoga vai darbinieka puses uzskatāma par rīcību, kuras rezultātā pedagogs vai darbinieks ir zaudējis darba devēja uzticību.
9. Kārtība kādā personas tiek iepazīstinātas ar noteikumiem
9.1. Uzņemot izglītojamo Iestādē, grupas pedagogs iepazīstina vecākus ar šiem noteikumiem, ko vecāki apliecina ar savu parakstu.
9.2. Grupu pedagogi katru gadu septembrī atkārtoti iepazīstina vecākus ar šiem noteikumiem, ko vecāki apliecina ar savu parakstu.
9.3. Noteikumu grozījumu gadījumā vecāki tiek iepazīstināti ar veiktajiem grozījumiem, ko apliecina ar savu parakstu.
9.4. Noteikumi tiek izvietoti un ar tiem var iepazīties Iestādes mājaslapā, pie vadītājas un grupu pedagogiem.
9.5. Izglītojamos, ievērojot viņu vecumu un attīstības pakāpi, ar noteikumiem iepazīstina grupas pedagogi katru gadu septembrī un janvārī, un atkārtoti attiecīgajās mācību tēmās.
9.6. Iestādes vadītājs ar šiem noteikumiem iepazīstina katru darbinieku, ko darbinieks apliecina ar parakstu.
10. Nobeiguma noteikumi
10.1. Grozījumus un papildinājumus noteikumos var ierosināt Iestādes dibinātājs, Iestādes vadītājs, Iestādes pedagoģiskā padome, Iestādes padome. Noteikumus un to grozījumus apstiprina Iestādes vadītājs.
10.2. Noteikt par spēku zaudējušiem izglītības iestādes 2017. gada 11. jūlija iekšējo normatīvo aktu „Iekšējās kārtības noteikumi”.
Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes „PASACIŅA” vadītāja Ginta Latiša
2024.gada 2.septembrī